Noc Muzeów 2023 w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu

0
29152

Muzeum Zamkowe w Sandomierzu zaprasza do udziału w Nocy Muzeów, która odbędzie się 13 maja (sobota) w godzinach 19.00 – 23.00 (ostatnie wejście g. 22.30).
W ramach tegorocznej edycji Nocy Muzeów – za symboliczną złotówkę udostępnione zostaną dla zwiedzających wszystkie wystawy stałe oraz czasowe w Muzeum Zamkowym
w Sandomierzu. Warto zaznaczyć, że akcja ta jest doskonałą okazją do zapoznania się
m.in. z dwiema wystawami czasowymi. Pierwsza z nich to „Imago Terrae Sandomiriensis – skarby kartografii ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Sandomierzu” na której zaprezentowanych zostało kilkanaście zabytkowych map ze zbiorów Muzeum Zamkowego,
a także przyrządy kartograficzne wypożyczone przez Powiatowe Centrum Kultury w Opatowie, a pochodzące ze zbiorów Muzeum Geodezji i Kartografii w Opatowie.
Natomiast druga wystawa czasowa to wystawa zatytułowana „Twarze Powstania Styczniowego”, na której zaprezentowane zostały m.in. sylwetki Romualda Traugutta, Mariana Langiewicza, Anny Pustowójtówny oraz innych postaci związanych z Powstaniem Styczniowym, które stanowią punkt wyjścia do opowieści o zaangażowaniu poszczególnych grup społecznych w ten narodowy zryw. Wystawa „Twarze Powstania Styczniowego” została przygotowana przez Muzeum Historii Polski w Warszawie, a można ją obejrzeć
w przestrzeniach Sali Edukacyjnej (II piętro) Zamku Królewskiego w Sandomierzu. Ekspozycję dopełniają repliki strojów z epoki, kioski multimedialne z powstańczą ikonografią oraz ryciny Grottgera – pochodzące ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Sandomierzu.
Dodatkową atrakcją tegorocznej edycji Nocy Muzeów w Muzeum Zamkowym
w Sandomierzu będzie także specjalnie zaaranżowane nastrojowe oświetlenie ekspozycji – budujące atmosferę Nocy w Muzeum, a także możliwość spotkania historycznych postaci związanych z Zamkiem Królewskim w Sandomierzu.
W trakcie Nocy Muzeów w sklepiku muzealnym będzie można również nabyć z 30% rabatem wszystkie publikacje wydane przez Muzeum Zamkowe w Sandomierzu.
W dniu 13 maja 2023 r. Muzeum Zamkowe w Sandomierzu będzie czynne dla zwiedzających w godzinach 10.00-18.00, oraz podczas samej Nocy Muzeów w godzinach od 19.00-23.00 (ostatnie wejście g. 22.30).
Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Zamku Królewskiego w Sandomierzu podczas tegorocznej edycji Nocy Muzeów.

Marcin Kapka
Rzecznik prasowy
Muzeum Zamkowego w Sandomierzu