„Moda w służbie wolności” Wystawa czasowa w Zamku Królewskim w Sandomierzu – do 31.03.2024

0
37198

„Moda w służbie wolności”
Wystawa czasowa w Zamku Królewskim w Sandomierzu. Przedłużenie terminu dostępności wystawy do 31 marca 2024 r.
Muzeum Zamkowe w Sandomierzu zaprasza na wystawę czasową zatytułowaną „Moda w służbie wolności”, którą można oglądać jeszcze do 31 marca 2024 r.
Przygotowana ekspozycja nawiązuje tematycznie do obchodzej w ubiegłym roku 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego i poświęcona jest głównie prezentacji zjawiska żałoby narodowej jako środka służącego ekspresji patriotyzmu Polek. Celem wystawy jest ukazanie potęgi mody, dzięki której kobiety mogły dać wyraz swemu zaangażowaniu w walkę o wolność Ojczyzny, a także umożliwienie zwiedzającym podjęcie refleksji nad charakterem polskich kobiet oraz światem wartości jakim hołdowały.
Na wystawie zaprezentowane zostały oryginalne ubiory z XIX w., biżuteria patriotyczna, epokowe malarstwo, grafika, fotografie i cenne żurnale modowe. Dopełnieniem zabytkowych obiektów są rekonstrukcje strojów z lat poprzedzających wybuch Powstania Styczniowego, które uwypuklają kontrast pomiędzy motywowaną patriotyzmem żałobą, a światem barw, dodatków i deseni
w jaki obfitowała dziewiętnastowieczna moda damska. Eksponatom towarzyszą także wyselekcjonowane fragmenty artykułów dotyczących mody z ówczesnych czasopism, oraz osobistych relacji pamiętnikarskich, a także innych świadectw, które podkreślały odwagę, determinację i patriotyzm Polek.
Prezentowane stroje i dodatki z tamtych czasów to nie tylko ulotna, czy kapryśna moda, to siła, która kryła się w symbolu, walka i ofiara, którą poniesiono
w obronie Boga i Ojczyzny. Świadectwem tego jest prezentowana biżuteria, suknie
i dodatki. Ich prostota i powaga miały wyrażać głębie cierpienia uciskanego narodu. Autorkami koncepcji wystawy i jej kuratorkami są Kinga Kędziora i Renata Grzebuła, zaś konsultacji merytorycznych udzieliła dr Maria Molenda.
Partnerami wystawy w zakresie pozyskania prezentowanych obiektów są Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Narodowe w Lublinie, Muzeum Narodowe w Kielcach, Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi, Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu, Muzeum – Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu, Muzeum Wnętrz Dworskich w Śmiłowie, właściciele prywatnych kolekcji oraz Fundacja Nomina Rosae. Wystawa zorganizowana została w ramach obchodów Roku 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.
Wystawa została objęta patronatem honorowym Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego oraz Burmistrza Sandomierza Marcina Marca. Patronat medialny nad wystawą sprawują: TVP3 Kielce, Polskie Radio Kielce, Radio Leliwa, Radio Rekord, Gość Niedzielny, Echo Dnia, Tygodnik Nadwiślański wraz z portalem tyna.info.pl, iTV Wisła, Lokalna.TV oraz STV.INFO.

Marcin Kapka – Rzecznik prasowy Muzeum Zamkowego w Sandomierzu