KOPRZYWNICA: GALERIA HISTORYCZNA

0
21737

Kolejny rok działalności – drugi – podsumowali członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Grupy Eksploracyjno- Historycznej „Wisła” w Koprzywnicy.

Spotkanie przy ognisku było okazją do omówienia planów na kolejny rok działalności. Grupa Eksploracyjno- Historycznej „Wisła” działa przy Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Koprzywnicy. Zrzesza mieszkańców powiatu sandomierskiego i tarnobrzeskiego. Aktywność grupowiczów sprawia, że członków stowarzyszenia systematycznie przybywa. Jak zgodnie stwierdzili uczestnicy podczas ogniska rok 2021 był rokiem wielu wydarzeń, które pokazały, że pasją można zarazić i integrować. Udało się wzbogacić o nowe eksponaty witryny w Galerii Historii, jaka powstała w koprzywnickim Domu Kultury. Obecnie można oglądać drugą już wystawę pod tytułem „Hełmy, czapki i mundury w dziejach armii świata”. Eksponaty pochodzą z Galerii Historycznych Militariów ul. Gołębia 5 Kraków.

Ogromnym wyzwaniem i sukcesem była reaktywacja dawnego przejścia granicznego pomiędzy zaborami na przeprawie promowej łączącej miejscowość Ciszycę z Tarnobrzegiem, na rzece Wiśle. Nieodłącznym elementem przeprawy są paszporty turystyczne, które wzbogacają historyczne walory przeprawy.

Mimo ograniczeń związanych z pandemią udało się zorganizować kilka ciekawych i tematycznych wydarzeń. To II Piknik Eksploracyjny w Koprzywnicy, wizyty w szkołach połączone z szukaniem ukrytych żetonów w terenie. Członkowie stowarzyszenia zasilili także szeregi wolontariuszy, którzy zorganizowali sprzątanie brzegów rzeki Koprzywianki. Ponadto eksplorując część rzeki Koprzywianki pomogli wytyczyć potencjalny szlak turystyczno – kajakowy.

W planie na ten rok jest przyjęcie i oprowadzenie kolejnych wycieczek po Galerii Historycznej w domu kultury. Zaplanowano także wyjazdy na plenerowe, tematyczne pikniki oraz prace poszukiwawcze w terenie. Ostatnio pojawił się pomysł powołania grupy rekonstrukcyjnej.

Członkowie i sympatycy Grupy Eksploracyjno Historycznej „Wisła” w Koprzywnicy spotykają się w każdą środę o godzinie 17 w Miejsko- Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Koprzywnicy. Spotkania mają charakter otwarty i każdy, nowy sympatyk jest mile widziany.