Zagadki sandomierskich szachów w świetle najnowszych badań genetycznych Wykład w Zamku Królewskim w Sandomierzu

0
27196

Muzeum Zamkowe w Sandomierzu oraz Towarzystwo Naukowe Sandomierskie zapraszają do udziału w wykładzie poświęconym najnowszym ustaleniom badawczym dotyczącym Szachów Sandomierskich.
Wykład zatytułowany „Zagadki sandomierskich szachów w świetle najnowszych badań genetycznych” wygłosi dr Danijela Popovic z Laboratorium Paleogenetyki i Genetyki Konserwatorskiej Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego, pod której kierownictwem przeprowadzone zostały najnowsze badania genetyczne Szachów Sandomierskich. Oprócz prezentacji wyników badań, w swoim wystąpieniu prelegentka przedstawi również rolę i znaczenie badań genetycznych w archeologii.
Natomiast o dotychczasowej historii i stanie badań nad Szachami Sandomierskimi opowie
dr Wojciech Rajpold z Działu Archeologicznego Muzeum Zamkowego w Sandomierzu.
Wykład odbędzie się 23 marca (czwartek) 2023 r. o godz. 17.00 w Zamku Królewskim w Sandomierzu.
Wydarzenie współorganizowane jest we współpracy Muzeum Zamkowego
w Sandomierzu oraz Towarzystwa Naukowego Sandomierskiego.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
……………………………………………………………………………………………………………
Szachy Sandomierskie będące jednym z najcenniejszych zabytków w zbiorach Muzeum Zamkowego w Sandomierzu są jedynym niemal kompletnym zestawem szachów wczesnośredniowiecznych odkrytych na terenie Europy Środkowej.
21 lipca 2022 r. (czyli prawie 60 lat po odkryciu Szachów Sandomierskich) genetycy
z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego pobrali do badań DNA materiały z 3 sandomierskich pionków (wytypowano po jednym z każdego zestawu i jeden który został dołożony). Bierki te poddano szeregowi analiz DNA: m.in. izolacji DNA, analizie ZooMS, analizie filogenetycznej. Wyniki badań przyniosły zaskakujące rezultaty, uchylając rąbka tajemnicy dziś już m.in. możemy powiedzieć, że Szachy Sandomierskie powstały –
z trzech różnych gatunków zwierząt.

Marcin Kapka
Rzecznik prasowy
Muzeum Zamkowe w Sandomierzu