ZADBALI O ZIELONE PŁUCA REGIONU – WIOSENNE SPRZĄTANIE ZWIERZYŃCA

0
5293

Z miesięcznym opóźnieniem, spowodowanym atakiem zimy, odbyło się w sobotę 14 kwietnia „Wielkie sprzątanie naszego Zwierzyńca”. Akcja zorganizowana z inicjatywy Urzędu Miasta Tarnobrzega i Nadleśnictwa Nowa Dęba przy wsparciu partnerów akcji: Tarnobrzeskiego Oddziału Ligi Ochrony Przyrody, firmy SanTa EKO i Regionalnego Centrum Promocji Obszaru Natura 2000.

Blisko 160 osób przybyło w sobotnie przedpołudnie pod kapliczkę św. Onufrego w zwierzynieckim lesie, aby wspólnie z przedstawicielami samorządu oraz pracownikami Leśnictwa „Stale” uczestniczyć w wiosennym sprzątaniu lasu.
Bez wątpienia najliczniejszą grupę sprzątających stanowiła młodzież szkolna, która reprezentowała szkoły: Szkoła Podstawowa nr 3,4,7,9,10, Katolicka Szkoła Podstawowa, Gimnazjum nr 1 i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1.
Organizacje pozarządowe biorące udział w sprzątaniu to: „Biegam Bo Lubię” i „Kopalnia Mocy”, Nordic Active”, tarnobrzeski Oddział Ligi Ochrony Przyrody, tarnobrzeski Oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, 6 Tarnobrzeska Drużyna Harcerska „Kalina”, Inicjatywa Polska Tarnobrzeg oraz Jednostka Strzelecka 2002 Tarnobrzeg im. Oddziału Partyzanckiego „Jędrusie”.

Akcję sprzątania lasu zakończyło ognisko z pieczeniem kiełbasy i ziemniaków (które niektórzy uczestnicy jedli po raz pierwszy w życiu), przygotowane przez pracowników Leśnictwa „Stale”. Dodatkową atrakcją była mini wycieczka do betonowych zbiorników. Znajdują się one w pobliżu starej leśniczówki od lat ich powstanie i przeznaczenie było przedmiotem wielu domysłów. W ostatnim czasie, dzięki dotarciu do dokumentów znajdujących się w Archiwum Państwowym na Wawelu, wiadomo już że „betonowe kręgi” to rozpoczęta w 1939 roku w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego, budowa wielkiej bazy magazynowej spirytusu i zakładów monopolowych dla potrzeb wojska. Miasto wspólnie z Nadleśnictwem planują utworzenie ścieżki historyczno-przyrodniczej udostępniającej ten relikt historii dla mieszkańców i turystów. Zapraszamy do obejrzenia relacji ze sprzątania.