ŚWIĘTOKRZYSCY TERYTORIALSI PO RAZ DRUGI NA DE 4DAAGSE W HOLANDII
Żołnierze 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej po raz drugi ukończyli największy i najstarszy marsz wojskowy na świecie – De 4Daagse w Holandii. To cztery dni intensywnego wysiłku fizycznego, prawie 170 kilometrów marszu i walki z własnymi słabościami, zakończone przyznaniem prestiżowego odznaczenia – medalu Vierdaagsekruis, nadawanego przez Królową Niderlandów.
Hasło wydarzenia „You will never walk alone” („Nigdy nie będziesz maszerował sam”) doskonale oddaje ducha wspólnoty, który towarzyszy tej wyjątkowej inicjatywie. Tegoroczna edycja była już 107. w historii, a udział w niej wzięło ponad 40 000 cywilów oraz 6 488 żołnierzy z 82 państw. Wśród uczestników było 43% kobiet, a 16 osób pokonało trasę na wózkach inwalidzkich. Dla niemal jednej trzeciej była to pierwsza przygoda z tym wydarzeniem.
„Cywile” mogli wybrać dystans 120 km, 160 km lub 200 km. Żołnierze mieli z góry narzucony dystans – 160 km w umundurowaniu, z obciążeniem 10 kg i limitem czasowym 11 godzin dziennie. Trasa prowadziła przez okolice Nijmegen i Arnhem, tworząc na mapie symboliczny zarys czterolistnej kończyny.
De 4Daagse to nie tylko wysiłek sportowy – to także element ćwiczeń wojskowych. Zabezpieczenie trasy oraz budowa obozowiska są częścią działań rezerwistów państw NATO w ramach Host Nation Support (HNS), testujących gotowość wojskową i cywilną.
POLSKI AKCENT – 10 ŚBOT W HOLANDII
Holandia jest państwem partnerskim 10 Świętokrzyskiej Brygady OT. W ramach współpracy międzynarodowej Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej zdecydowało o uczestnictwie brygady w tym prestiżowym wydarzeniu.
W dniach 12–20 lipca 2025 r. do Holandii wyjechało 16 żołnierzy 10 ŚBOT – czternastu tworzyło zespół marszowy, natomiast dwóch odpowiadało za wsparcie logistyczne i medyczne. Świętokrzyscy Terytorialsi byli jedynymi przedstawicielami Wojsk Obrony Terytorialnej, ale nie jedynymi reprezentantami Polski – w marszu uczestniczyli również podchorążowie Akademii Marynarki Wojennej z Gdyni.
Cały 14-osobowy zespół marszowy ukończył trasę, zdobywając medale Vierdaagsekruis. Drużyna została również wyróżniona specjalnym odznaczeniem – Groepsmedaille van der Vierdaagse.
SŁOWA UZNANIA
– Gratulacje dla moich żołnierzy! Przede wszystkim za to, że cała drużyna dotarła do mety i osiągnęła założony cel. To wydarzenie to nie tylko wyzwanie fizyczne, ale i doskonała okazja do międzynarodowej wymiany doświadczeń oraz promocji Polski na arenie międzynarodowej – podkreśla płk Sławomir Machniewicz, dowódca 10 ŚBOT.
Udział w wydarzeniu pozwolił zacieśnić relacje z Armią Holenderską oraz żołnierzami z 34 państw. Zdobyte doświadczenia zostaną wykorzystane w przygotowaniach do kolejnych edycji marszu.