Radio Leliwa gra już 30 lat!

0
24406

Radio Leliwa, niezwykle popularna wśród słuchaczy, a zarazem najstarsza komercyjna stacja radiowa w południowo – wschodniej Polsce, świętuje okrągły jubileusz. Leliwa nadaje nieprzerwanie od 30 lat. To trzy dekady wypełnione świetną muzyką oraz codziennymi, ważnymi informacjami lokalnymi.


Radio Leliwa emituje swój program od 16 października 1992 roku. Jest pierwszą stacją komercyjną w Polsce południowo-wschodniej i jedyną regionalną rozpowszechniającą program na obszarze znajdującym się w widłach Wisły i Sanu.
– Obejmujemy zasięgiem obszar w promieniu 100 kilometrów od Tarnobrzega, Mielca i Stalowej Woli. Słychać nas w największych miastach w regionie, czyli Stalowej Woli, Tarnobrzegu, Mielcu i Sandomierzu. W ten sposób możemy dotrzeć do miliona potencjalnych słuchaczy. – Dziękuję słuchaczom, którzy są nam wierni. To dla nas bardzo budujące – mówi Bogusław Szwedo, pomysłodawca, założyciel i prezes Radia Leliwa.
Z PREZESEM BOGUSŁAWEM SZWEDO ROZMAWIA EWA WÓJCIK-LIS
Przez Leliwę przewinęły się setki adeptów dziennikarstwa i miłośników radia. Dziś ekipa stacji to silna grupa, która skupia się na tworzeniu dobrego programu muzyczno-informacyjnego, ze szczególnym zwróceniem uwagi na wiadomości lokalne.
– Mamy ciągły kontakt ze słuchaczami, a nasi reporterzy relacjonują na bieżąco to, co się dzieje w regionie. Dzięki temu cieszymy się wysoką słuchalnością. Reklamują się u nas wszystkie największe firmy z regionu i kraju – dodaje Bogusław Szwedo, który od 2007 był członkiem Rady Nadzorczej TVP, a w 2009 roku został Prezesem Zarządu TVP S.A.
Muzyka, to obok lokalnego charakteru programu, największy atut Radia Leliwa, co sprawia, że stacja dociera do szerokiego kręgu odbiorców, a najliczniejszą grupę stanowią słuchacze w wieku 20-50 lat.

Na temat radia powstały prace licencjackie i magisterskie. Radio Leliwa doczekało się też monumentalnego opracowania, którego autorem jest dziennikarz Leliwy – Piotr Duma, związany ze stacją od blisko 20 lat. Materiały do książki zbierał przez kilka lat. Piotrowi Dumie udało się dotrzeć do blisko 150 osób, które obecnie lub kiedyś, związane były ze stacją.
Publikacja zatytułowana „Radio stworzone z pasji”, ma format A4, twardą oprawę i ponad pół tysiąca stron. Zawiera wiele archiwalnych zdjęć, dokumentów i mnóstwo wspomnień osób, które przewinęły się przez Radio Leliwa. Jej premiera miała miejsce w maju bieżącego roku.
Prezenterzy, którzy pracują dziś na antenie Radia Leliwa, to: Joanna Kwiatkowska, Wojtek Janczura, Iwona Mazur, Piotrek Żak.

Dziennikarze, których można spotkać na „ścieżce reporterskiej”, to: Marta Górecka (Stalowa Wola, Nisko, Janów Lubelski), Joanna Sarwa (Sandomierz, Opatów, Staszów), Tomasz Łępa (Mielec, Kolbuszowa, Cmolas, Majdan Królewski), Dominik Siatrak i Ewa Wójcik-Lis (Tarnobrzeg, Gorzyce, Grębów, Nowa Dęba, Baranów Sandomierski).
Dział wiadomości tworzą: Joanna Sarwa, Dominika Miś, Iwona Pol, Małgorzata Figacz, Wojtek Janczura. Audycje autorskie prowadzą: Piotr Duma, Tadeusz Gospodarczyk, Mariusz Wiącek, Paweł Piotrowski, Piotr Ślusarczyk, Adam Wójcik, ojcowie Dominikanie. Realizator – Wojtek Motyka.

Audycja Coś Optymistycznego – POSŁUCHAJ
Któż z nas nie pragnie szczęścia? Czym ono właściwie jest? Gdzie je odnaleźć? W jaki sposób szukać? Mówi się, że jest blisko, na wyciągnięcie ręki. Racja. Nawet jeszcze bliżej. Szczęście jest w nas. I to jest coś optymistycznego. Audycja Coś Optymistycznego na antenie Radia Leliwa. Zapraszają Ewa Wójcik-Lis i dr Małgorzata Makowska – wykładowca uniwersytecki, nauczyciel, tłumacz, trener rozwoju osobistego. Magia słów, magia radia.
Za reklamę w Radiu Leliwa odpowiadają: Urszula Mamakis, Marta Górecka, Aneta Bochnak, Joanna Sarwa, Anna Toś. Produkcja i emisja reklam oraz nadzór techniczny to działka Pawła Łukacza.
Niezawodne księgowe: Małgorzata Grądziela, Monika Sykucka.
Prezesem „Radia z przebojowym charakterem”, nieprzerwanie od 30 lat, pozostaje Bogusław Szwedo – dziennikarz, pasjonat historii, autor wielu publikacji. Wśród nich są takie książki, jak: „Na bieżni i w okopach. Sportowcy odznaczeni Orderem Wojennym Virtuti Militari”, „Kapelani wojskowi na drogach ku niepodległości. Sto biogramów na stulecie Biskupstwa Polowego w Polsce”, „Tarnobrzeski słownik katyński” i 5 tomów „Tarnobrzeskiego słownika biograficznego”. W 2017 został wybrany przez Radę Miasta Tarnobrzega w skład Kapituły Medalu Sigillum Civis Virtuti, 27 lutego 2019 uchwałą tego samego organu powołany został na Kanclerza Kapituły medalu. Odznaczony Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.
W 2021 roku otrzymał Nagrodę imienia doktora Michała Marczaka.
Z okazji Jubileuszu redakcje odwiedzali słuchacze – czekały tam na nich upominki.