LEGIONOWE KADRY – NARODZINY POLSKIEGO FOTOREPORTAŻU WOJENNEGO

0
952

W 1914 roku por. Tadeusz Pawlas, tarnobrzeski lekarz i legionista wraz z chor. Leopoldem Rudke  podczas walk II Brygady Legionów w Karpatach założyli „Spółkę fotograficzną”, którą śmiało można nazwać pierwszą polską niezależną agencją fotograficzną. Jej zadaniem było dokumentowanie życia  polskich legionistów. Obiektywy aparatów miały uchwycić tak szarą legionową codzienność jak też walkę na froncie z jej najstraszliwszymi skutkami. Żołnierze – fotografowie utrwalili także stosunki polskich legionistów z miejscową ludnością, w tym poza linią frontu. Dzięki czemu otrzymaliśmy nie tylko relacje z pola walki, lecz również niezwykły zapis tamtejszego folkloru, obyczajów i obrzędów. Tak oto, w okopach legionowych, narodził się polski reportaż wojenny, którego „ojcem” stał się tarnobrzeżanin, dr Tadeusz Pawlas.

Wystawa „Legionowe kadry”, która powstała  w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, prezentuje zdjęcia pochodzące głównie z kolekcji prof. Jana Z. Włodka  (legionisty i ówczesnego fotoreportera) oraz od Zofii Ambros. Obie kolekcje tworzą prace legionowych fotografów – żołnierzy, często wybitnych naukowców i działaczy społecznych w latach przed i powojennych. Niektóre z nich, prezentowane na wystawie, powiększone zostały do dużych rozmiarów, tworząc klimat  sprzed 100 lat. Niezwykły nastrój potęguje również sceneria  piwnic Zamku Tarnowskich w Dzikowie, w których wystawa jest eksponowana.

Specjalne miejsce poświecono postaci wspomnianego już Tadeusza Pawlasa, którego prace prezentowane są w oryginale.
Wystawie towarzyszy pięknie wydany w formie książkowej, opracowany przez jej kuratora  A. Rybickiego album- katalog, który można nabyć w cenie 20 zł.

Ekspozycję można oglądać  do 8 marca, od wtorku do piątku w godz. 10-16, a w soboty i niedziele – od 13 do 18.

 

Źródło: MHMT