KOPRZYWNICA: TURYSTYKA PIESZA, ROWEROWA I KAJAKOWA

0
22450

Koprzywnica posiada ogromny potencjał do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej i kajakowej.
Wyznaczenie dwóch lokalnych tras rowerowych, nowej trasy nordic walking oraz rekonesans kolejnego odcinka rzeki Koprzywianki z myślą o turystyce kajakowej, to najpilniejsze cele, jakie postawili przed sobą pracownicy Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Koprzywnicy podczas pracy w terenie. Kilkugodzinny wyjazd zakończył się sukcesem, a bogata dokumentacja fotograficzna, wykonane opisy i pomiary, jest dowodem na to, że gmina stawia na turystykę.

Podejmowane działania w zakresie poszerzenia oferty turystycznej na terenie miasta i gminy to kontynuacja działań lokalnych władz na ukazanie atrakcyjności miasta i gminy poprzez pakiet „Koprzywnica na Weekend”.
Z myślą o rowerzystach powstaje projekt „Rowerowa Koprzywnica”, który kierowany jest do tych wszystkich, którzy lubią spędzać czas aktywnie i niebanalnie. Kilka bezpiecznych rowerowych tras pozwoli na przeżycie niezapomnianej przygody, zarówno podczas samotnej eskapady jak i w gronie rodziny lub przyjaciół.
Kilometry tras rowerowych wiodących wąskimi uliczkami Koprzywnicy, urokliwymi wąwozami, lasami, polami, trasa spacerowa wokół zalewu i miejsce do wypoczynku, liczne zabytki, niewielki Rynek ze studnią i lodziarniami, przydrożne kapliczki, parki i stawy, to tylko część atrakcji turystycznych i przyrodniczych, jakie znajdą się na lokalnych trasach rowerowych, które są w opracowaniu.
Na niektórych odcinkach lokalne trasy rowerowe będą pokrywały się z trasami wyznaczonymi przez sandomierski oddział PTTK, jednak ze względu na „lokalność” będą znacznie krótsze i obejmą teren miasta i gminy Koprzywnica oraz sąsiednich gmin.
Wszystkie trasy zostaną wyznaczone na zasadzie pętli, a swój początek i koniec będą miały przy Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Koprzywnicy, gdzie działa Miejsce Przyjazne Rowerzystom.

Dwie pierwsze wyznaczone trasy obejmują dystans 14 i 18 kilometrów. Ich stopień trudności został dostosowany do miłośników jazdy rowerem w różnym wieku. Na trasie pierwszej znajdzie się m.in. Turystyczny Szlak Pątniczy w Beszycach prowadzący z Koprzywnicy do Sulisławic. Atrakcją drugiego będzie między innymi rekonstrukcja historycznego przejścia granicznego na promie wiślanym między Ciszycą a Tarnobrzegiem oraz podworski park w miejscowości Błonie.
W przygotowaniu jest także trasa rowerowa Koprzywnica -Sandomierz – Koprzywnica, która poprowadzi przez okoliczne sady, sandomierską Starówkę i odcinek trasy Green Velo w Sośniczanach oraz koprzywnickie wąwozy. Wszystkie trasy zostaną opisane i będą dostępne do pobrania.
Wyjście w teren miało na celu przygotowanie także nowej trasy nordic walking, która będzie uzupełnieniem już dwóch wytyczonych, z których jedna biegnie wzdłuż zalewu w Koprzywnicy.
Owocny okazał się także rekonesans odcinka rzeki Koprzywianki od mostu w Niedźwicach, przy dolinie starych wierzb w kierunku zalewu w Koprzywnicy. Wykonana dokumentacja fotograficzna stanie się postawą do zaplanowania prac zmierzających do przygotowania koryta rzeki i jego brzegu do uruchomienia turystyki kajakowej.