CARITAS – POMÓŻ UKRAINIE PRZETRWAĆ ZIMĘ

0
23289

,,Zimno było, śnieg padał, ściemniało się coraz bardziej, wieczór się zbliżał. Ostatni dzień roku skończy się niedługo. Zima. Przez ulice zasypane śniegiem, w zmroku idzie dziewczynka bosa, z gołą głową i coś niesie w fartuszku. Dlaczego bosa? To cała historia.
(…)
Drżała z zimna i głodu, idąc z wolna przez ulice, podobniejsza do cienia, niż do żywego dziecka. Białe płatki śniegu osiadały jej na długich, jasnych włosach, które ciepłym płaszczem osłaniały plecy i szyję dziewczynki. Ładnie jej było w tym złocistym płaszczu ze srebrzystymi gwiazdami nad czołem, lecz nie myślała o tym. ’’
,,Dziewczynka z zapałkami” Hans Christian Andersen

Caritas Diecezji Sandomierskiej ogłasza zbiórkę charytatywną pt: Pomóż Ukrainie przetrwać zimę, w dniach 2-9 października na terenach parafii w całej diecezji sandomierskiej będą zbierane używane grzejniki elektryczne typu farelka i olejowe oraz używana odzież zimowa w dobrym stanie. Przedmioty te będą zawiezione do Ukrainy wraz z konwojem pomocy humanitarnej. Prosimy ludzi dobrej woli o udział w zbiórce!
Na terenach okupowanej wojną Ukrainie mamy do czynienia z klęską humanitarną, to co do niedawna było niewyobrażalne dzieje się teraz na naszych oczach.
Kogo historia Dziewczynki z zapałkami nie przyprawiała o dreszcze? Dziecko umiera na ulicy – z głodu i zimna, a obok przechodzą ludzie, zdając się, że nie widzą tej małej istoty.
W ogarniętej wojną Ukrainie ponad 7 milinów ludzi zostało przesiedlonych na jej zachodnią część, w swoich domach nie mogli czuć się bezpiecznie. Tak naprawdę teraz też nie czują się bezpiecznie.
Znaleźli codzienność wśród alarmów bombowych, często bez pracy, środków do życia, żywności. Mieszkają w zajętych pustostanach lecz zbliża się zima. Zima ta będzie wyjątkowo ciężka – ludzie Ci nie mają odzieży adekwatnej do pory roku.
Nasi Przyjaciele, którzy zwrócili się do nas o pomoc nie proszą o wiele, nie proszą o pieniądze. Proszą o używaną odzież zimową, ciepłą i nadającą się do użytku- dla dzieci, kobiet i mężczyzn – przesiedleńców oraz o grzejniki elektryczne olejowe oraz typu farelka.
Nie odwracajmy wzroku. Prosimy o pomoc w zbiórce pt. Pomóż Ukrainie przetrwać zimę.
Chętne Parafie prosimy o zgłoszenia uczestnictwa w akcji do dn. 30 września br. ( dane kontaktowe: biuro Caritas Diecezji Sandomierskiej Tel.: (+48) 15 644 55 86, (+48) 15 644 58 98, (+48) 15 832 11 45 wewn. 332 (koordynator Justyna Marzec), e-mail wolontariat@sandomierz.caritas.pl.
Osoby zainteresowane udziałem w zbiórce prosimy o kontakt w swojej parafii lub bezpośrednio z biurem Caritas Diecezji Sandomierskiej.
Start zbiórki w dn. 2 października po niedzielnej mszy. Będzie trwała do 9 października. 10-12 października uprzejmie prosimy o dostarczenie odzieży na ul. Trześniowską 13, Sandomierz.
Ważne aby to była odzież posegregowana na kategorie: kobieta, mężczyzna, dziecko, a worki lub pudła były adekwatnie opisane. W przypadku dziecka prosimy o opisanie płci i wieku np. chłopiec lat 7, a dorosłych płeć i rozmiar np. kobieta, rozm. L.
Dla nas to tylko stary sweter lub grzejnik stojący na strychu, dla kogoś to może być ocalenie życia i zdrowia.
Zapraszamy do zapoznania się z plakatem oraz zachęcamy do zrobienia porządków w szafie