ZUS dla osób z niepełnosprawnościami – dyżury telefoniczne
2, 7 i 9 września w ramach „Dnia Osób z Niepełnosprawnością” odbędą się dyżury telefoniczne.
Eksperci z Oddziału ZUS w Jaśle i Rzeszowie oraz Inspektoratów w Leżajsku i Mielcu będą odpowiadać na pytania dotyczące świadczeń dla osób z niepełnosprawnością,
renty socjalnej i świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.
2 września – w godz. 9-11 „Co nowego w świadczeniach dla osób z niepełnosprawnością” (Rzeszów)
– nr tel. 17 858 61 85
7 września – w godz. 10-12 „Zasady kierowania na rehabilitację leczniczą” – nr tel. 13 44 379 17 (Jasło)
Podczas dyżuru telefonicznego będzie można uzyskać informacje na temat:
• komu przysługuje rehabilitacja lecznicza w ramach programu prewencji rentowej ZUS,
• przy jakich schorzeniach realizowana jest rehabilitacja lecznicza z ZUS,
• jak starać się o rehabilitację,
• do jakiego ośrodka rehabilitacyjnego można wyjechać.
7 września – w godz. 9-10 „Zasady przyznawania i wypłaty renty socjalnej i świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji” (Leżajsk)
– nr tel. 17 242 18 20
9 września – w godz. 9-11 „Zasady przyznawania i wypłaty renty socjalnej” (Mielec)
– nr tel. tel. 17 583 12 51 wew. 133
ZUS dla osób z niepełnosprawnościami
Niepełnosprawność często kojarzona jest z niezdolnością do pracy. Dlatego osoby z niepełnosprawnością mogą czuć się pomijane lub wykluczone z życia społecznego. W rzeczywistości jednak mogą być aktywne zawodowo i swobodnie funkcjonować w codziennym życiu. I właśnie dla tych osób ZUS organizuje we wrześniu Dzień Osób z Niepełnosprawnością. Zainteresowani będą mogli skorzystać z porad ekspertów ZUS oraz skonsultować się ze specjalistami instytucji partnerskich.
W ramach tej akcji, na terenie wszystkich oddziałów ZUS w całej Polsce, odbędą się wydarzenia dla osób z niepełnosprawnościami. Podczas spotkań uczestnicy, ich bliscy oraz opiekunowie będą mogli uzyskać kompleksowe informacje z zakresu ubezpieczeń społecznych, przysługujących świadczeń i wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami.
Będzie można skorzystać z pomocy ekspertów Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych, którzy wyjaśnią jak zwiększać swoje szanse na rynku pracy, jak wyjechać na turnus rehabilitacyjny oraz jak ubiegać się o dofinansowanie. Pracownicy Narodowego Funduszu Zdrowia będą informować o zasadach wyjazdów na leczenie uzdrowiskowe oraz o zdrowym trybie życia, a eksperci Biura Rzecznika Praw Pacjenta udzielą informacji o prawach pacjenta oraz pomocy w zakresie wsparcia psychologicznego.
Dostępni też będą przedstawiciele lokalnych instytucji, fundacji i stowarzyszeń zrzeszających osoby z niepełnosprawnościami oraz działających na ich rzecz.
Partnerami akcji są Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Narodowy Fundusz Zdrowia, Rzecznik Praw Pacjenta oraz Fundacja Integracja.
Udział w wydarzeniach mogą wziąć wszyscy, którzy są zainteresowani wsparciem dla osób
z niepełnosprawnościami. Nie trzeba się na nie zapisywać, a udział jest bezpłatny. Szczegółowe informacje, w tym harmonogram organizowanych wydarzeń znaleźć można na stronie internetowej Zakładu.
Zachęcamy również do lektury tegorocznego wydania „Informatora dla osób
z niepełnosprawnościami 2022”, który przygotowaliśmy wspólnie z PFRON