WSPOMNIENIE ZBRODNI KATYŃSKIEJ I KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ – 10 KWIETNIA 2025

0
1663
11 / 100 Punktacja SEO

15. rocznica Katastrofy Smoleńskiej oraz 85. rocznica Zbrodni Katyńskiej – Tarnobrzeg oddał hołd ofiarom. 10 kwietnia 2025 roku, w 15. rocznicę Katastrofy Smoleńskiej oraz 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej, przedstawiciele Tarnobrzega i społeczność Szkół Katolickich uczcili pamięć ofiar tych tragicznych wydarzeń. Uroczystości odbyły się przy obelisku obok Alei 96 Dębów, w sąsiedztwie Jeziora Tarnobrzeskiego – miejscu symbolicznym, które łączy historię dawnej Kopalni Siarki z teraźniejszością i przyszłością miasta.
Still0410 00001Still0410 00002Still0410 00005
Katastrofa Smoleńska z 10 kwietnia 2010 roku pochłonęła życie 96 osób – w tym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego wraz z Małżonką, najwyższych dowódców Wojska Polskiego, parlamentarzystów, przedstawicieli instytucji państwowych i duchowieństwa. Była to największa pod względem liczby ofiar katastrofa w historii polskich Sił Powietrznych. Nikt z obecnych na pokładzie samolotu Tu-154 nie przeżył.
Still0410 00006Still0410 00007Still0410 00010
W tarnobrzeskich obchodach wzięli udział m.in. prezydent miasta pan Łukasz Nowak wraz z zastępcą panem Kamilem Kalinką, wójt Gminy Gorzyce pan Leszek Surdy, pani Bogusława Boyen – siostra posła Leszka Deptuły, a także przedstawiciele Kopalni Siarki „Machów”, lokalnych stowarzyszeń, ugrupowań oraz mieszkańcy miasta.
Still0410 00016Still0410 00018Still0410 00019
Still0410 00020Still0410 00021Still0410 00023
Uroczystości rozpoczął wzruszający montaż słowno-muzyczny „Ocalić od zapomnienia”, przygotowany przez uczniów Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego oraz Katolickiej Szkoły Podstawowej. Występ wprowadził uczestników w atmosferę refleksji i zadumy.
Dyrektor Szkół Katolickich, pani Joanna Szmuc, w swoim przemówieniu podkreśliła znaczenie pamięci historycznej i jej roli w kształtowaniu postaw młodego pokolenia:
– Dziś gromadzimy się tutaj, by oddać hołd ofiarom dwóch tragicznych wydarzeń, które głęboko wpisały się w naszą narodową pamięć – Zbrodni Katyńskiej z 1940 roku oraz Katastrofy Smoleńskiej z 2010 roku. To daty, które na zawsze pozostaną symbolami bólu, straty, ale i niezłomnej pamięci.
Zaznaczyła również, że choć te wydarzenia dzielą różne okoliczności i konteksty, łączy je wspólny mianownik – konieczność pamięci o tych, którzy oddali życie w służbie Ojczyzny.
– Pamiętajmy słowa Zbigniewa Herberta: „Idź wyprostowany wśród tych, co na kolanach, wśród odwróconych plecami i obalonych w proch.” Kieruję te słowa szczególnie do młodych obecnych tu dzisiaj. Niech nasza pamięć o Nich nigdy nie wygaśnie. Niech będzie fundamentem, na którym budujemy przyszłość – wolną od kłamstwa, silną prawdą i jednością. Cześć Ich Pamięci!
Głos zabrał również prezydent Tarnobrzega, pan Łukasz Nowak, który odniósł się do słów pani dyrektor, podkreślając znaczenie przekazywania prawdy historycznej kolejnym pokoleniom:
– To, co powiedziała pani dyrektor, głęboko rezonuje z tym, co dziś czujemy. Zarówno Zbrodnia Katyńska, jak i Tragedia Smoleńska są dla nas przypomnieniem o dramatycznych losach tych, którzy służyli Ojczyźnie. To nie tylko lekcja historii, ale i zobowiązanie – byśmy nigdy nie dopuścili do zatarcia pamięci o tych wydarzeniach.
Do uczestników zwrócił się również wójt Gminy Gorzyce, pan Leszek Surdy, wskazując na jedność wspólnoty w obliczu historii:
– Dziś nie jesteśmy tu jako przedstawiciele różnych gmin czy instytucji. Jesteśmy razem jako wspólnota – ludzie pamiętający i wdzięczni za ofiarę tych, którzy zginęli w drodze do Katynia, by oddać hołd zamordowanym w 1940 roku.
Szczególnie poruszające było wystąpienie pani Bogusławy Boyen, siostry śp. posła Leszka Deptuły – jednej z ofiar katastrofy smoleńskiej:
– Pamiętam, jak otrzymałam tę wiadomość. To był moment, którego nigdy nie zapomnę. Świadomość, że mój brat nie żyje… że zginął, lecąc w imieniu nas wszystkich, by uczcić ofiary Katynia – to ból, który trwa do dziś. Dziękuję Państwu za pamięć. Dziękuję, że po tylu latach jesteście tutaj. To naprawdę wiele znaczy – mówiła ze wzruszeniem.
Obchody miały nie tylko charakter wspomnieniowy, ale również edukacyjny. Były lekcją historii i patriotyzmu – szczególnie dla młodzieży, która dzięki takim wydarzeniom uczy się pielęgnowania narodowej pamięci i szacunku dla przeszłości.
Tekst-źródło: Publiczna Katolicka Szkoła Podstawowa w Tarnobrzegu.
Zapraszamy do obejrzenia wideorelacji.