W Sandomierzu i gdzie indziej. Spotkanie promujące nowe wydanie dwóch pierwszych tomów edycji „Listów 1944-1978 Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów” z udziałem zespołu edytorów w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu.
Muzeum Zamkowe w Sandomierzu zaprasza na ostatnie już wydarzenie towarzyszące wystawie czasowej „Sandomierskie ślady Jarosława Iwaszkiewicza”. 11 maja 2025 r., w niedzielę, o godzinie 15.00, w Sali Rycerskiej Zamku Królewskiego w Sandomierzu odbędzie się spotkanie promocyjne nowego wydania dwóch pierwszych tomów edycji „Listów 1944 – 1978 Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów”.
Gośćmi wydarzenia będą: prof. Krystyna Pietrych, prof. Tomasz Cieślak, dr hab. Jerzy Wiśniewski i Ewa Cieślak.
Opublikowane dwa tomy, „Anna i Jarosław Iwaszkiewiczowie, Listy 1944-1949″ z 2023 roku i „Listy 1950-1955″ są początkiem zakrojonej na sześć tomów naukowej edycji powojennej korespondencji między pisarzem i jego żoną. Do jej wydania powołany został zespół grantowy w składzie: prof. Krystyna Pietrych, prof. Tomasz Cieślak, dr hab. Jerzy Wiśniewski i dr Agnieszka Kozyra z Uniwersytetu Łódzkiego oraz inicjatorka całej akcji, Ewa Cieślak, kustosz w Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku, współedytorka (wraz z Małgorzatą Bojanowską) przedwojennej korespondencji Iwaszkiewiczów (z l.1922-1939, wydanej w l. 2012-2014).
„Listy” dają ciekawy, często zaskakujący obraz powojennej polskiej rzeczywistości z perspektywy wybitnego pisarza i jego żony. Jednym z wątków tych listów są ucieczki do Sandomierza Jarosława Iwaszkiewicza, który związany był z tym miastem od lat 20-tych ubiegłego wieku i pozostał mu wierny do końca życia.
Po spotkaniu odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Sandomierskie ślady Jarosława Iwaszkiewicza”.
………………………………………………………………………………………………….
Głównym założeniem ekspozycji „Sandomierskie ślady Jarosława Iwaszkiewicza” jest zwrócenie uwagi na istniejące do dzisiaj ślady, jakie pozostawił na sandomierskiej ścieżce swojego życia oraz twórczej działalności literackiej – pisarz, poeta i eseista Jarosław Iwaszkiewicz (1894 – 1980). Warto zaznaczyć, że celem tej wystawy jest również uczczenie wypadającej w 2024 r. 130. rocznicy jego urodzin. Wystawa ma charakter monograficzny i zajmuje aż trzy sale. Ekspozycja poświęcona została również powiązaniom Iwaszkiewicza z Sandomierzem – ludźmi i miejscami, które były mu bliskie. Jest ona metaforyczną podróżą sandomierskimi śladami wybitnego pisarza. Na ekspozycji przedstawiona została rekonstrukcja wystawy, która znajdowała się w nieistniejącym już Oddziale Literatury oraz zaprezentowana została działalność Działu Literatury na przestrzeni lat. Dalsza część ekspozycji poświęcona jest Sandomierzowi w twórczości Jarosława Iwaszkiewicza. Autor bywał i tworzył w tym mieście, ale również o nim pisał, zarówno bezpośrednio w wierszach, jak również umiejscawiając w nim akcje swoich utworów. Na wystawie zaprezentowano liczne obiekty, dotyczące tej postaci, znajdujące się w kolekcji Muzeum Zamkowego w Sandomierzu, m.in. meble, pamiątki, listy czy też rękopisy literata. Ponadto na wystawie pokazane zostały obiekty pochodzące ze zbiorów Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku oraz Biblioteki Narodowej w Warszawie, a także z prywatnych kolekcji Marty Burek, Krzysztofa Burka, Michała Kępińskiego. Wybrane obiekty mogły znaleźć się na tej ekspozycji dzięki wsparciu spadkobierców Jarosława Iwaszkiewicza i Henryka Hermanowicza.
Wystawę „Sandomierskie ślady Jarosława Iwaszkiewicza” przygotował zespół kuratorski w składzie: Sylwia Radzimowska – Zasuwa i Marcin Jerzyna z Działu Literatury Muzeum Zamkowego w Sandomierzu oraz dr hab. Tomisław Giergiel i Karolina Gara z Działu Historycznego. Ekspozycja została objęta patronatem honorowym Ministerstwa Kultury
i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Burmistrza Miasta Sandomierza oraz Związku Literatów Polskich. Patronat medialny nad wystawą sprawują: Portal Historyczny Dzieje.pl, TVP Kultura, TVP Historia, Gazeta Wyborcza, Gość Niedzielny oraz media regionalne: TVP3 Kielce, Polskie Radio Kielce, Radio Leliwa, Radio Rekord, Echo Dnia, Tygodnik Nadwiślański wraz z portalem tyna.info.pl, iTV Wisła, STV.INFO , a także portale kulturalne: e-Dwutygodnik Literacko-Artystyczny Pisarze.pl, Kultura Wokół Nas oraz PIK – Portal Informacji Kulturalnej Województwa Świętokrzyskiego.
Wystawę można oglądać jeszcze tylko do 18 maja 2025 r. w salach ekspozycyjnych na parterze Zamku Królewskiego w Sandomierzu.
………………………………………………………………………………………………………………………………….
Marcin Kapka – Rzecznik prasowy Muzeum Zamkowego w Sandomierzu
Strona główna OGŁOSZENIA „W Sandomierzu i gdzie indziej” – Sandomierskie ślady Jarosława Iwaszkiewicza – 11.05.2025