Chotyniec – Wrota do Antycznej Scytii Wystawa archeologiczna w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu Przedłużenie terminu dostępności wystawy do 18 grudnia 2022 r.

0
24641

Chotyniec – Wrota do Antycznej Scytii
Wystawa archeologiczna w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu
Przedłużenie terminu dostępności wystawy do 18 grudnia 2022 r.
Informujemy, że jeszcze tylko do 18 grudnia br. w Muzeum Zamkowym
w Sandomierzu można oglądać wystawę „Chotyniec – Wrota do Antycznej Scytii” poświęconą jednemu z największych odkryć polskiej archeologii ostatnich lat.
Na wystawie można zobaczyć głównie artefakty związane z odkryciami dokonanymi podczas prac wykopaliskowych na grodzisku w miejscowości Chotyniec, znajdującej się ok. 30 km na południe od Jarosławia, niedaleko granicy z Ukrainą.
W trakcie badań archeologicznych prowadzonych od 2016 r. przez zespół naukowy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego pod kierownictwem
prof. Sylwestra Czopka, rozpoznano wiele imponujących obiektów wskazujących na silne związki z ludnością o scytyjskim modelu kulturowym.
Jednym z najważniejszych i najcenniejszych artefaktów, który zaprezentowany został na wystawie jest, odnaleziona po raz pierwszy w Polsce, zachowana
w całości grecka amfora na wino pochodząca z miejscowości Klazomenai w Grecji (VII w. p.n.e.), która stała się symbolem wykopalisk w Chotyńcu. Oprócz niej na wystawie można obejrzeć także m.in. ułamki innych amfor, a także grociki scytyjskich strzał, naszyjniki oraz brązowe i żelazne szpile służące do spinania szat kobiet.
Dla miłośników biżuterii prawdziwą gratką będą repliki złotych i srebrnych przedmiotów, a także replika szaty scytyjskiej księżniczki z kurhanu w Ryżanówce
w Ukrainie, który obok Chotyńca zalicza się do najważniejszych odkryć dokonanych przez polskich archeologów.
Celem wystawy jest pokazanie przez pryzmat odkrytych artefaktów – związków jakie łączyły grodzisko w Chotyńcu z terenami Scytii właściwej, a także zaprezentowanie profesjonalizmu zespołu badawczego, który z całą pewnością był na światowym poziomie najlepszych misji archeologicznych.
Warto zaznaczyć, że Scytowie to wojowniczy lud koczowników, który przybył do Europy ze wschodnich stepów Azji na przełomie VIII/VII wieku p.n.e. Nierozerwalnie związany był z historią Europy Środkowej i Wschodniej, a także Bliskiego Wschodu.
Scytowie stworzyli kulturę, która odcisnęła swoje piętno na wielu innych ludach, zajmując obok Celtów istotne miejsce w historii zaraz za Rzymianami i Grekami.
Kuratorem i autorem scenariusza wystawy jest dr Wojciech Rajpold – adiunkt
w Dziale Archeologicznym Muzeum Zamkowego w Sandomierzu.
Wystawa została objęta patronatem honorowym Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr. hab. Piotra Glińskiego, Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla oraz Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego, a także Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego JM prof. dr. hab. Sylwestra Czopka.
Partnerami wystawy są Muzeum Archeologiczne w Krakowie, Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich oraz Instytut Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego, a także Narodowe Centrum Nauki.
Marcin Kapka
Rzecznik prasowy
Muzeum Zamkowe w Sandomierzu